Avaleht / uudised / TLÜ Avatud ülikooli artikkel: Korrektne õigekeel e-kirjades ja ametikirjades "Kantseliit, mis lööb oimetuks"

TLÜ Avatud ülikooli artikkel: Korrektne õigekeel e-kirjades ja ametikirjades "Kantseliit, mis lööb oimetuks"

"Käesolevaga teatame, et antud küsimusele vastuse leidmiseks kokku kutsutava koosoleku teie-poolne aeg ei osutunud meile sobivaks."
Tuleb tuttav ette? Just niimoodi kõlavaid ametlikke kirju saame iga päevaga üha enam. Teame ju küll, et saaks ka lihtsamini öelda, aga miskipärast eelistame kirjutades just sellist kanget väljenduslaadi. Ja tihti ei saa me ise arugi, kui sügavale kantseliidi sohu me oleme vajunud, näitab keeleasjatundja Reili Argus.

Hiljuti leidsin ühest koolituskuulutusest lause:
Registreerimine toimub raviarstide, patoloogide või
kohtuarstide poolt saadetud andmekaartide põhjal sekretär-assistendi poolt vahetult enne üritust.
Selles lauses on üks tüüpiline võõrapärane
konstruktsioon — poolt-mall. Selle kasutamisel tehakse aktiivne lause passiivseks ehk teisisõnu: see, kes muidu oleks lauses tegija (sekretär-assistent), on viidud
tagaplaanile ja öeldud, et registreerimine toimuks justkui ise. Kui asetada aga tegija õigesse kohta ehk lause algusesse, saame järgmise lause:

Täispikkuses artiklit saad lugeda siit: www.tlu.ee/UserFiles/Koolituskeskus/Kommunikatsioon/Kantseliit,%20mis%20l%C3%B6%C3%B6b%20oimetuks.pdf